3.6.7. Налаштування домену для Zoho Mail

Увага!

Домен повинен обслуговуватися на наших NS. Якщо домен обслуговується на сторонніх NS, дії потрібно виконувати не у нас, а в панелі їх власника.

Використовуйте пресети з групи «Zoho».

Zoho — онлайн-сервіс, що надає власний поштовий сервіс. Для його коректної роботи потрібно налаштувати домен — підтвердити його, спрямувати на MX-записи Zoho і створити записи SPF і DKIM.

  1. Авторизуйтесь або створіть обліковий запис в Zoho.
  2. Перейдіть в додаток «Mail» в загальному списку додатків:
  3. Біля поля «Додати існуючий домен» натисніть «Додати зараз»:
  4. Введіть назву домену і натисніть «Додати»:
  5. Після додавання домену натисніть на кнопку «Перейти до підтвердження домену» і підтвердіть домен одним із способів:
  6. Додайте користувачів і створіть групи, якщо потрібно.
  7. Щоб почати приймати листи в скриньки, розміщені в сервісі Zoho, необхідно змінити MX-записи домену. Важливо: після зміни MX-записів листи перестануть приходити в поштові скриньки, розміщені на нашому хостингу. Встановіть MX-записи, запропоновані сервісом, дочекайтеся оновлення кешу DNS. Зазвичай на це потрібно кілька годин (максимум 24). Після цього натисніть «Підтвердити записи MX». Необхідні MX-записи будуть відображені на сторінці у вигляді таблиці:
  8. Додайте запис SPF з наступними даними:
    • «Субдомен» — якщо в сервісі Zoho був доданий піддомен, то вкажіть його ім’я, якщо сервіс планується використовувати для основного домену — вкажіть символ @.
    • «Тип» — виберіть «TXT».
    • «Дані» — вставте дані з поля «Значення TXT». Якщо планується відправка листів і з наших серверів, то перед ~all додайте текст include:_spf.ukraine.com.ua.
    • Дочекайтеся оновлення кешу DNS. Зазвичай на це потрібно кілька годин (максимум 24). Після цього натисніть «Перевірити запис SPF» або виконайте перевірку пізніше.
  9. Додайте запис DKIM з наступними даними:
    • «Субдомен» — вкажіть в якості субдомена zmail._domainkey, якщо в сервісі був доданий піддомен, то ім’я селектора варто доповнити в кінці ім’ям субдомена.
    • «Тип» — виберіть «TXT».
    • «Дані» — вставте дані з поля «Значення TXT».
    • Дочекайтеся оновлення кешу DNS. Зазвичай на це потрібно кілька годин (максимум 24). Після цього натисніть «Перевірити запис DKIM» або виконайте перевірку пізніше.
  10. Проведіть інші налаштування сервісу.
  1. Виберіть метод підтвердження «TXT» і скопіюйте значення з поля «Значення/Вказує на/Призначення»:
  2. Додайте новий запис з наступними даними:
    • «Субдомен» — якщо був доданий піддомен, то вкажіть його ім’я в цьому полі, якщо сервіс планується використовувати для основного домену — вкажіть символ @.
    • «Тип» — виберіть «TXT».
    • «Дані» — вставте скопійовані дані.
  3. Дочекайтеся оновлення кешу DNS. Зазвичай на це потрібно кілька годин (максимум 24). Після цього натисніть «Перевірити запис TXT».
  1. Виберіть метод підтвердження «CNAME» і використовуйте значення з полів «Ім’я/Вузол/Псевдонім/CNAME» та «Значення/Вказує на/Призначення»:
  2. Додайте новий запис з наступними даними:
    • «Субдомен» — вкажіть дані, скопійовані з поля «Ім’я/Вузол/Псевдонім/CNAME».
    • «Тип» — виберіть «CNAME».
    • «Дані» — вставте скопійовані дані з поля «Значення/Вказує на/Призначення».
  3. Дочекайтеся оновлення кешу DNS. Зазвичай на це потрібно кілька годин (максимум 24). Після цього натисніть «Підтвердити за допомогою CNAME».

Увага!

Для підтвердження домену цим способом у вас повинен бути доступ до файлів на сервері, куди спрямований домен, а також повинен працювати сайт, який коректно обробляє запити.
  1. Виберіть метод підтвердження «HTML»:
  2. Завантажте файл, зазначений під першим посиланням.
  3. Завантажте файл в кореневий каталог вашого сайту. Це можна зробити за допомогою файл-менеджера або будь-якого FTP-клієнта.
  4. Перевірте доступність файлу за другим посиланням, зазначеним на скріншоті.
  5. Якщо файл доступний, натисніть «Перевірити за допомогою HTML».
Зміст